Yüzde yama tarzı koyu veya açık renkli lekeler melasma olarak adlandırılıyor. Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Canan Savaş, gebelikte sık görüldüğünden gebelik maskesi olarak da adlandırılan lekelerin, güneş, koyu renk cilt tipi, doğum kontrol hapıları, östrojen, bazı epilepsi ilaçlarının kullanımı ile de oluşabileceğini açıkladı. Dr. Savaş, özellikle güneş temasını takiben bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünlerin de bu tür lekelenmelere yol açabildiğine dikkat çekti.
Melasma tamamen yok olur mu?

Dr. Canan Savaş, gebelik sırasında gelişen melasmanın doğumdan sonra kaybolabileceğini bazen de kalıcı olabileceğini belirterek, “Melasma; tedavisinin zor olması nedeniyle hastaları ve doktorları sıkıntıya sokabilen bir durumdur. Melasma tedavisinde melaninin yerleşim yeri önemlidir. Derinin daha üst tabakalarında yerleşim klinik olarak kahverengi görünümlüdür. Tedavi edilebilir. Daha alt tabakalara yerleşim mavi gri renklidir. Tedavi edilmesi zordur.

Bu ayrım Wood lambası denilen özel lambalarla muayene edilerek yapılabilir ve hastaya tedavi başarısı hakkında daha net bir bilgi verilebilir. Açık tenli kişilerde tedavi lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlama olasılığı vardır. Koyu tenli kişiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve melasmanın tekrarlama olasılığı daha fazladır. Açık tenli kişilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çıkarken koyu tenli kişilerde aylarca kullanmak gerekebilir” dedi.