Tiroit bezinden salgılanan hormonlardaki bozukluk, şeker metabolizmasındaki bozukluklar ve progesteron hormonunun eksikliği düşüklere neden olabilir. Tanının konulması açısından tiroit hormonlarının incelenmesi, açlık kan şekerine bakılması ve gerekirse yükleme şeker testlerinin yapılması çok önemlidir. Bu incelemeler ile saptanan rahatsızlıklar uygun tedaviler ile kontrol altına alınabilir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirilebilir.

Luteal Faz Yetmezliği veya Korpus Luteum Yetmezliği olarak adlandırılan durum progesteron hormonunun yetersizliğine ve düşüklere yol açar. Gebeliğin 7-10 haftasında yumurtalıklarda oluşan korpus luteum plasenta (bebeğin eşi) gelişene dek bebeğin beslenmesini sağlar. Korpus luteumun fonksiyonlarının yeterli olup olmadığına karar vermek için, endometrial biopsi ile rahimin iç tabakasından bir parça alınarak incelenir. Bu işlem adet siklüsünün 25-27’inci günleri arasında yapılır. Ayrıca adet döneminin 14. Gününde alınan kan örneğinde progesteron hormonun düzeyi tespit edilir.

Korpus luteumun oluşması beyindeki bezlerden salgılanan hormonlara bağlıdır. Stres ve psikolojik faktörlerin ve hormonların salgılanmasını etkiledikleri bilinmektedir. Ayrıca Prolaktin adı verilen ve memelerde süt üretilmesinden sorumlu olan hormonun düzeyinin yüksek olmasında korpus luteum oluşumunu olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Korpus luteum yetmezliği tedavisinde amaç eksik olan hormonu, progesteronu yeterli düzeylere çıkarmaktır. Gebelik oluşmadan progesteron kullanımına başlanması ve gebeliğin 12. haftasına kadar devam edilmesi önerilir. Bir diğer tedavi ise HCG (gebelik hormonu) enjeksiyonları yaparak progesteron sentezlenmesini sağlamaktır.