Her gün biraz daha büyüyen bebeğiniz artık “yeni doğan” sınıfınıgeçmiş sayılır. Fziksel gelişimi de hızla devam etmektedir. kafasını arkasındaki yumuşak nokta kaybolmuştur, ön tarafındakinin kaybolması ise bazı durumlarda 18 ayı bulabilir. Saç rengi ve şekli de muhtemelen değişmeye başlamıştır. Siz belki fark etmeseniz de geçen bir kaç hafta boyunca bebeğn doğumdaki saçları dökülmeye ve yerine yeni ve kalıcı saçlar çıkmaya başlamıştır. Bu süreç bir aç ay daha devam eder.

Bebeğinizin göz rengi de bu dönemde değişebilir. Çoğu bebeeğin doğum sonrası mavimsi olan göz rengi koyulaşmaya başlar. Eğer 6.ayda bebeğiniz hala mavi gözlü ise, gözlerinin renki kalacağından emin olabilirsiniz.

Bebeğinizin fiziksel yeteneklerinde de kelimenin tam anlamı ile “tepeden tırnağa gelişmeler gözleyeceksiniz. Bu ayın sonunda bebek kafasını tamamen dik tutabilir ve karnının üstünde yatarken 90 derecelik açıyla kafasın ıyerden kaldırabilir. Çenesini omuzlarına dayayarak ayaklarına bakabilir.

Kasları gelişip güçlendikçe, bebeğin vücudu da toparlanmaya başlar. Karnı üzerinde yatarken, tek kolunun üzerinde başını kaldırabilir. Bu ve bundan sonraki iki ay boyunca beden kısmındaki kaslar daha da güçlenecektir. Tam olarak ters dönemse de, bebek bu ay en azından bir yana doğru dönebilecektir; diğer tarafa dönmesi içinse biraz daha gelişmesi gerekmektedir. Bir çok bebek bu gelişmeden sonra, tam olarak dönmeye başlar.

Artık sırtüstü yatarken parmağınızı tuttuğunda kafasını ver bacaklarını kaldırıp oturmaya çalışır. Şimdilik oturm mutluluğuna tek başına erişemese de ufak bir yardımla bunu becerir, -ve buna bayılır! Yine de, hala sırtından destek vermeniz gerekir, çünkü şu an ancak kafasını dik tutavilmektedir. Ay sonunda, gövde kasları sayesinde ufak bir destekle kucağınızda dimdik oturabilecektir. Oysa daha önceleri kucağınızdayken, bedeni bir kalıba girmiş gibi sizin oturuşunuza göre şekillenmekteydi. Şimdi ise oturuşunu kontrol edebilmektedir: sizin fiziksel olarak farklı bir insan olduğunuzu artık anlamaya başlamıştır.