Annelik anne olmak annelik yapmak annelik yöntemleri


En yakın arkadaşım son derece rahat ve dağınık, yedi aylık bebeği akşam yemeği saatine kadar öğlen yemeğini yememiş olsa bile endişelenmiyor, onu partilere götürüp geç saatlere kadar kalıyor ve işe başlama konusunda hiçbir acelesi yok. Ben ise her konuda -yatma zamanı, yemekler, temiz kıyafetler- titizim ve oğlum üç aylık olduktan sonra yarı-zamanlı bir işe başladım. Hangimiz yanlış yapıyoruz?

Hiç kimse. Her anne kendisi için en rahat olan şekilde annelik yapar. Siz de arkadaşınız da birbirinizin annelik yöntemini benimsemeye çalışsanız her ikiniz de sinir krizi geçirebilirsiniz. Yanlış yaptığınız konusunda endişe etmenizi gerektiren bir şey olursa bunu bebeğiniz size -ağlayarak, sıkıntılı ve üzgün görünerek, veya fiziksel olarak beklenen şekilde gelişmeyerekbelli edecektir ve sizin annelik yönteminizden tatmin olmadığını belirtecektir.

Böyle bir şey olursa bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir çünkü bebekler de tıpkı anneleri gibi farklı tarzlara sahip bireylerdir. Sağlıklı ve mutlu bir bebek, tarzı ne olursa olsun annesine “Çok iyi bir iş yapıyorsun!” demektedir.