Doğum kiloları nasıl verilir hamilelik kiloları nasıl verilir doğum sonrası egzersiz gebelik sonrası eski forma dönme


Hamile olduğunuz dönemde böyle gözükmek eğlencenin bir parçasıydı. İlk hamilelik kot pantolonunuzu alışınızı hatırlıyor musunuz? Ya karnınızın zar zor fark edilebilen şişliğinin gerçek bir karpuzdan bile daha büyük hale gelmesini? Ve en sonunda sokak boyunca geçtiğiniz herkesin sadece nahoş bir tombul değil de hamile olduğunuzu anladığından emin olarak yürüdüğünüzü?

Doğum günü bir kez gelip geçtiğinde hamile görünmek çabucak çekiciliğini kaybeder. Hiçbir kadın bir kez bebeği kucağına aldıktan sonra sanki karnında bebek taşıyormuş gibi görünmek istemez. Kadınların çoğunu hamilelikte kazanılan tartı artışı hamile göstermez; doğumdan altı hafta sonra çoğundan kurtulunur. Yeni annelerle hamilelik öncesi silüetleri arasında duran şey aşın gerilmiş karın kaslarıdır. Ne yazık ki basitçe beklemek işe yaramayacaktır.

Hamilelikle gerilen kaslar zaman geçtikçe tonuslarını biraz kazanırlar fakat düzenli egzersizler olmadan asla hamilelik öncesi durumlarına dönemezler. Karın kaslarınızı kendi hallerine bırakırsanız, yıllar geçtikçe ve her yeni doğumda biraz daha sarktıklarını göreceksiniz. Doğum sonrası egzersizler kamınızı içeri çekmekten fazlasını yapacaklardır. Karına ait hareketler genel dolaşımı arttıracak ve sırt problemlerini, varisleri, bacak kramplarını, ayak ve ayak bileğindeki şişmeyi ve kan damarlarında pıhtı oluşma riskini azaltacaktır.

Perine egzersizleri bazen doğumdan sonra oluşabilen stres inkontinansınından (idrar kaçırma) korunmanıza; pelvis organlarının düşmesini veya sarkmasını önlemeye; perineyi sıkılaştırarak aşk yapmaya başladığınız zaman eskisi kadar hatta daha iyi olmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersizler hırpalanmış rahminizin karın ve pelvis kaslarınızın iyileşmelerini destekler, normale dönmelerini kolaylaştırır, inaktivite nedeniyle daha da zayıflamalarını önler, aynı zamanda da hamilelik ve doğumla gevşeyen eklemlerin normal ya da normale yakın hale dönmesine yardım eder.