süper anneİleri Yaşta Anne Olmak İsteyen Kadınlara Öneriliyor

Doğum öncesi tanı yöntemleri; anne adayının yaşının 35’in üzerinde olduğu veya ailede kromozom bozukluğu bulunduğu durumlarda özellikle uygulanıyor. Böylelikle, olumsuz gelişmeler gebelik süresinde belirlenip, önlemler alınarak sağlıklı doğum yapma olanağı sağlıyor.

Kadınların iş yaşamında daha fazla yer almasına bağlı olarak çocuk sahibi olma yaşını ertelemeleri, anormal bebek doğurma riskini artırıyor. Uzmanlar 35’li yaşlarda doğum yapmayı tercih eden kadınlara hem kromozom anomaliliği, hem de şeker, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıkların görülme ihtimalinin yükseldiğine dikkat çekiyorlar. 35 yaşın üzerinde doğum yapan kadın sayısının artması ise doğum öncesi tanı yöntemlerine başvuru oranını artırıyor. Doğum öncesi tanı yöntemleri sayesinde anne karnındaki bebekte kromozom hastalığı olup olmadığı başarıyla belirlenebiliyor.

Acıbadem Sağlık Grubu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Hakan Apaydın, toplumda ortalama 800 doğumda bir görülen Down Sendromu, yani mongol bebek doğurma ihtimalinin 30 yaşındaki bir gebede 1200’de bire, 35 yaşındaki gebede 300’de bire, 39 yaşında ise 169’da bire ulaştığını belirtiyor. Doğum öncesi tanı yöntemlerinin girişimsel ve girişimsel olmayan yöntemler olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Op. Dr. Hakan Apaydın şöyle konuşuyor: