doğum kontol hapıEvlisiniz ya da düzenli bir seks hayatınız var ama çocuk sahibi olmak istemiyorsunuz… Anne ya da baba olmaya henüz hazır değilsiniz. Kadın mı korunmalı, erkek mi? Hangi yöntem daha sağlıklıdır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, çiftlerin bir uzmana başvurarak farklı doğum kontrolü yöntemleri arasından kendilerine en uygun olanı seçmelerini öneriyor.

Sürpriz bir bebek haberi ile karşılaşmak istemeyen çiftler için aslında pek çok doğum kontrol yöntemi bulunuyor. Hormonal, bariyer, cerrahi ve diğer korunma yöntemleri çocuk sahibi olmayı arzu etmeyenler önerilen uygulamalar. Peki, özellikleri ve etkileri farklı yöntemlerden hangisi sizin için en doğrusu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, çiftlerin bir uzmana danışarak kendileri için en doğru yöntemi belirlemeleri gerektiğini belirterek; “Kişi için ideal korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden tama yakın oranda engellenebilir.” diyor. Çiftlerin yaşı, eğitimi, cinsel aktivite durumu, genel sağlık durumu, gelecekteki çocuk isteği ihtimali, sosyal statüsü, gibi etkenler de doğum kontrol yönteminin seçiminde rol oynuyor. Op. Dr. Gökçen Erdoğan, korunma yöntemleri hakkında şu bilgileri aktarıyor:

Hormonal korunma yöntemleri
En yaygın olarak kullanılan “Doğum Kontrol Hapları” düzenli kullanıldığında gebeliği engeller. Düzenli alınmadığında ise (ara kanaması, korunmanın olmaması gibi) istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir. Rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyan haplar, adet ağrılarını azaltması, adetleri düzenlemesi, kansızlığı azaltması, sivilceyi azaltması, memedeki iyi huylu kistleri küçültmesi gibi etkileriyle de tercih ediliyor. Ancak emziren annelerin kullanmaması gerekiyor. 35 yaşın üstündeki kadınların da mutlaka doktoruna danışması gerekiyor.