meme kanserli kadınlara meme ucu dövmesiKadınlarda meme kanseri görülme sıklığının artışı ve tümörlerin memenin üst dış bölümünde eskisine göre iki kat fazla görünmesinin, meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetikler arasında bir ilişki olabileceği kuşkusunu doğurduğunu dile getiren Universal Alman (Taksim) Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal “Epilasyon yöntemi olarak tercihiniz ne olursa olsun, koltukaltı tüylerinizi temizlendikten sonra en az 2 gün sadece su ve sabunla yıkanarak temizlenin. Deodorantı daha sonraki günlerde kullanın” diyor.

“Epilasyon sonrası deodorant kullanımının meme kanseri için risk faktörü olduğu düşünülüyor”

Meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetiklerin içindeki aluminyum bileşikleri arasında bir ilişki olabileceğinin 12 yıl önce öne sürüldü. Meme kanserlerinde tümörlü hücrelerin, meme dokusunun koltuk altına yakın kısmında daha sık görülmesinin, koltuk altına sürülen deodorant ve antiperspirantların içindeki aluminyum bileşiklerinin etkisine bağlı olabileceği öne sürüldü. Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal Alman (Taksim) Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal “2001 ile 2012 yılları arasında konuyla ilgili 60’dan fazla tıbbi araştırma yapıldı.

Bugüne kadar aluminyum bileşiği içeren antperspiranların meme kanserine yol açtığı konusu kesin olarak kanıtlanmadı. Ancak çok erken yaşlarda koltuk altı tüylerinin tıraş edilmesi sonrası sürülen antiperspirantların deriden emilerek meme dokusuna gidebileceği ve bunun meme kanseri için risk faktörü olduğu düşünülüyor” dedi.

“Deodorant Kullanmaya Başlama Yaşı 16”

Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Uksal, çocukların cildinin daha ince ve kimyasal maddeler için daha geçirgen olduğuna dikkatleri çekerek “16 yaşının altındaki çocuklar deodorant ve terleme önleyici antiperspirantları kullanmamalıdır. Ergenlik çağından sonra koltuk altı tüylerinin temizliği ve uygun deodorant kullanımı konusunda anneler çocuklarını eğitmelidir. Ergenlik çağında koltuk altı tüylerinin çıkması ile beraber hormonların etkisiyle kokulu salgı yapan apokrin bezler de salgı yapmaya başlar. Bu yaşlardan itibaren koltuk altının sık sık sabunla yıkanması ve tüylerin temizlenmesi konusunda gençler eğitilmelidir.