düşükTekrarlayan düşükler incelenirken çevresel faktörlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Gebeliğe zarar veren maddelerden en önemlisi sigaradır. Sigara üremenin bir çok basamağını olumsuz etkiler. Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini bozar, düşüklere ve dış gebeliğe neden olur. Kan dolaşımını olumsuz etkileyerek bebeğin beslenmesini engeller. Hamileliğe hazırlanan bir kadının sigarayı çok azaltması ve mümkünse bırakması gerekir. Ayrıca sigara içilen mekanlardan uzak durarak pasif sigara tüketimi de minimuma indirilmeli. Sigara içimi erkeklerde ise sperm sayısını ve kalitesini bozar, düşüklere ve dış gebeliğe neden olur. Gebelikte alkol alınması da düşüklere neden olur. Alkol, tüm vücut hücreleri üzerinde olduğu gibi hızla büyüyen bir embriyo üzerinde de olumsuz etkiler gösterir ve gelişimini engeller. Gebelikte alkol alınması kesinlikle zararlıdır.

DDT, civa, kurşun ve çinko gibi bazı kimyasallar da düşüklere neden olur. Anestezide kullanılan bazı gazlara ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara maruz kalmanın de sağlık personelinde düşüklere yol açtığı gösterilmiştir.

Radyasyon da düşüklere ve doğumsal anomalilere neden olur. Gebeliğe hazırlanan veya gebe olduğunu öğrenen bir kadının bu çevresel faktörlerden en kısa zamanda uzaklaşması gerekir.