Çoğu çalışan annenin cevaplamaya uğraştığı soru! Bunca koşturmaca, bunca zorluk… Sahi ben niye çalışıyorum? Tabii yine çocuklarım için, onların gelecekleri için cevabı geliyor çoğunlukla da. Hatta bazen hesaplar yapılıyor; aldığım maaş bu, bakıcıya/kreşe verdiğimiz para şu. Kalan bu para için mi çalışıyorum? Çalışmasam daha iyi!

Konu bu kadar basit değil elbette. Ebeveyn Koçu Figen Küçükkoner Kırca, çalışan annelerin karşılaştıkları zorlukları ve çözüm önerilerini sıraladı…

BAKIŞ AÇISI:

Çalışmak mı çalışmamak mı?

Hangisi doğru? Tek bir doğru cevap yok. Kime göre, neye göre diye sormak lazım. Evde oturmam lazım deyip fiziki olarak bebeğiyle, ama zihnen ve ruhen başka yerlerde bir anne misiniz? Fiziken ofiste ama her şeyiyle evde mi? Ya da anne olduktan sonra ikinci kariyerinin arayışında bir anne de olabilirsiniz. Tüm cevaplar sizin durumunuza göre değişecektir.
İşte bu yüzden de başlama noktası “durum tespiti” olmalıdır. Nasıl ki bir hastalığa tedavi için önce teşhis konması gerekir siz de önce bir birey sonra da anne olarak nasıl bir hayat istediğinize karar vermelisiniz. Bunu yaparken, kısa ve uzun dönemli düşünmekle başlamalısınız. Şu anda ve 10-15 sene içinde kendinizi nerede, nasıl görüyorsunuz, neler yapıyorsunuz, çevrenizde kimler var gibi soruları detayıyla hayal etmeli, cevaplamalısınız. Sonrasında bu hayat içinde önem verdiğiniz şeyler ve olmazsa olmazlarınızı düşünmelisiniz. Çalışma hayatı, insanın önemli zamanını alan ama bir bu kadar da, maddi manevi kazanç sağlayan bir alan. Dolayısıyla; çalışan, üreten bir kişi olmak herkesin amacı. Ancak bunun hangi şartlarda, nelere dokunarak, kime ne katarak olacağı kişisel tercih.