anne ve bebek huzurluBebeği slingle taşıma daha güzel, basit ifade edilemezdi heralde… İngilizce kelimeden bahsediyorum malesef: Babywearing. Bebeğini yanında, üstünde, sırtında, önünde taşıyorsun. Bir çanta gibi desem, ¨bebeği çantaya mı benzetiyorsun¨ diyecekler. Hayır benzetmiyorum. Bebeğin çanta olmadığını biliyorum. Çantadan kastım nasıl ki çantamızı takarız omzumuzu, sırtımıza rahatça gezeriz. Bebeğimizi de güvenle ve her an yanımızda olacak şekilde, taşımaktan bahsediyorum ben. Bebeğinizi onun kokusunu alacak kadar yakın taşımanızdan bahsediyorum.

Bebek Taşıma olarak çevriliyor türkçeye ama bana yetmiyor. Sling de öyle aslında. Askıya almak demek. Kolu kırılan insanın boyundan çapraz geçirilerek kolu askıya alınır ya işte slingdir o.

Şimdi gözünüzün önüne kolu askıda adam ile bebeği kucağında sling içinde olan anneyi getirin: incinmiş kolunu askıya alan adam mümkün olduğunca güvenli şekilde kolunu sabitliyor; bebeğini, en değerlisini askıya alan anne ise yine mümkün olduğunca güvenli şekilde bebeğini kendi bedenine sabitliyor. Böylece bebeğini daima koruyor kolluyor olacak.

Yeni bir şeymiş gibi de anlatmak istemiyorum. Bebeği kucaklamak ne kadar doğalsa, bebeği sling ile taşıma da bir o kadar doğal. İnsanoğlu var olduğundan beri anneler, çocuklarını bir şekilde taşımak zorunda kalmışlar. Özellikle tarım, hayvancılık yapılan bölgelerde, kadınlar da üretime katkı yapmak zorunda olduklarından yeni doğan bebekleriyle tarlalara, ovalara giderlermiş. En ilkel şekilde, bebek bir kumaş parçasına sarılıp annenin sırtında taşınırmış. Yani anne, bebeğini giyermiş. En değerliaksesuarı olarak. Emzirmek de problem olmuyor bu durumda. Üstelik, bebek gün boyu annesine yapışık olduğundan güvende hissediyor kendini. Daha huzurlu ve uzun uyuyor slinginin içinde. Anne de bebeğinin yanında olması rahatlığıyla çalışıyor.