10 Haftalık Gebelik

erkek fetus bebek belirtileri


Sizde olan değişimler
Gebelikte kan hacmi %40-50 oranında artar. Bu yüzden başta hızlı gelişim gösteren memelerde ve vücut ağırlığınıza maruz kalan ayaklarınızda olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerinde toplardamarlar belirginleşmeye başlayabilir. Bu haftalardan itibaren sabah yorgunluğu bir miktar azalabilir. Diş etlerinde şişmeler başlayabilir. Dişler en az günde iki kez fırçalanmalı, şayet dişlerde çürük gibi sorunlar varsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır.
Gebelik hormonlarının etkisiyle bazı anne adaylarında kolay sinirlenme, huzursuzluk, keyifsizlik gibi ruhsal belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar geçici ve normal belirtilerdir.

Bebeğinizde olan değişimler
Artık bebeğiniz “fetus” (bebek) olarak adlandırılabilir. Baş-popo uzunluğu 3-4 cm, ağırlığı yaklaşık 5- 6 gramdır. Pek çok doğumsal sakatlığın oluştuğu dönem artık geride kalmıştır. Bu haftanın sonunda el ve ayak parmakları tamamen ayırtedilebilir haldedir. Poponun kuyruk şeklindeki görünümü tamamen yok olmak üzere azalmıştır. Göz kapakları birleşmiştir ve 25-27. haftalara kadar böylece kalır. Dış genital organlar görülmeye başlar, dış kulak ve üst dudak tamamen oluşmuştur.

Hareket etmeyi ihmal etmeyin
Hareket etmeyi ihmal etmeyin Sürekli oturmak dolaşım sisteminizi yavaşlatır. Bu da basur, varis, ayaklarda aşırı şişme gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. İki saatte bir ayağa kalkmalı ve en az 10 dakika dolaşmalısınız. Otururken, sandalyenin kenarının dizinizin arka kısmını “kesmemesine” özen göstermelisiniz. Zira bu bölgeye en ufak bir bası bacağın alt kısmından kalbe dönen damarların yolunun engellenmesine neden olur.