6 Haftalık Gebelikİlk muayene
Artık jinekolojik muayene ve ilk ultrasonografik kontrol ile rahim ve vajendeki değişmeler belirlenebilir, rahim içinde gebelik kesesi görülebilir. Bu aşamada dış gebelik olup olmadığı kontrol edilir. Muayenede tam kan sayımı, tam idrar tahlili, toxoplasma, rubella, kan grubu gibi tetkikler yapılmalıdır.

Sizde olan değişimler
Sizde olan değişimler Anne adayı, gebelik bulantı veya kusmaları yoksa, yavaş yavaş kilo almaya başlar. Ancak almak bir yana iştah değişikliklerine bağlı olarak bir miktar kilo kaybı da olsa endişelenmeye gerek yoktur. Bunun bebek üzerinde genellikle olumsuz bir etkisi olmaz. Yapılan çalışmalarda ilk 3 ayda (14 hafta) gebelerin ortalama 1 kilo aldıkları belirlenmiştir. Bu dönemde anne adayında sabah bulantıları ve kokuya karşı aşırı hassasiyet artabilir. Ancak bulantı ve kusmalar hamilelik dışında gelişebilecek bazı hastalıklarda daha sık görüldüğünden bu yakınmalarda doktora danışılarak önlem alınmalıdır.
Yine hormonların etkisi ile idrar yapımı arttığından sık idrara çıkma ile karşılaşılabilir.

Bulantı neden olur?

Bulantı neden olur? Bulantı tüm gebeliklerin %30-50’sinde görülmektedir. Genellikle 12-14 hafta civarında kendiliğinden kaybolur. Yükselen gebelik hormonları neden olarak gösterilebileceği gibi psikolojik faktörler de bulantıda etkili olabilir. Bazen bulantıya kusma da eklenebilir. Kusma genellikle sabah saatlerinde sıklıkla olsa da günün her saatinde görülebilir.

Bebeğinizde olan değişimler
Bebeğinizde olan değişimler Embriyonun beyin ve sinir sistemi hızla gelişmektedir. Beyinin 3 farklı bölümü ayrışmaya başlamıştır. Başın her iki yanında ileride göz olacak olan göz vezikülleri oluştuğu gibi ayrıca bu esnada orta kulağın temel gelişimi başlar.
Bebeğin kalp atışları bu sıralarda başlar, hatta ultrasonografi ile görünür hale gelir. Solunum ve sindirim sistemi gelişmeye başlar ve kol bacak tomurcukları belirir.