7 Haftalık Gebelik

bebek 1 aylıkken fasulye kadarmıdır


Sizde olan değişimler
Artık anne de vücudunda değişiklikler hissetmektedir. Sabah yorgunluğu ve aşerme gibi erken gebelik bulguları belirginleşmiştir. Memelerde dolgunluk ve gerginlik artar. Kabızlık ve hazımsızlık beraberinde karında gerginlik olabilir. Bu arada rahim ağzında da değişiklikler olmaktadır. Sümüksü bir akıntı (mukus plağı) rahim ağzını kapatarak rahim içini korumaya alır.

Bu dönemde çevrenin etkisi ile aşırı yemek yememeye çalışın. Sadece 300 kalori fazla yemeniz yeterlidir. Gebelikteki tüm beslenme desteği anne içindir. Bebek anneden tüm ihtiyacı olan maddelerden ihtiyacı kadarını alır. Bu haftalarda gebelik henüz çok küçüktür ve annede bebeğin ihtiyacı olan her şey yeterince vardır. Annenin aşırı beslenmesi hiçbir şekilde bebeğe yaramayacaktır. Bu nedenle normal yeme düzeninde ani değişiklikler yapmak için henüz erkendir. Sadece dengeli beslenmeye, az az sık sık yemeye çalışmalısınız. Bulantı ve kusması olanlar asla kendini zorlamamalıdır. Daha çok midenin rahat ettiği şekilde beslenmelidirler.

Gebeliğin erken döneminde varolan bulantılardan en az etkilenmek için:
Sabah yataktan kalkmadan önce kraker ya da bisküvi gibi gıda maddelerinden birkaç adet atıştırın ve bunları yedikten sonra yataktan kalkın. Günlük öğününüzü üç öğünde değil, beş ya da altıya bölerek alın. Sıvıları yemekler arasında alın. Yemekler esnasında fazla sıvı alarak midenizi doldurmayın. Midenize ve bağırsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun.