Bebeğe hazırlık bilinçli ebeveyn olmak bebek bakımına hazırlık iyi bir anne baba olmak iyi bir ebeveyn olmak


Bebek büyütmekle yaptığınız işin her zaman takdir edilmemesinin ve bebek bakımının çok zorlayıcı olmasına rağmen basit kabul edilmesinin bir nedeni, bunun çok özel bir iş olmasıdır. Bunu iyi yapmak için bahçede otları yolmak, çimleri biçmek ya da evi temizlemek gibi işlerin gerektirdiği tipte hız ve etkinlik gerekli değildir. Kitap yazmak gibi soyut zihinsel odaklanmayı da gerektirmez. Bununla birlikte tüm enerjiniz, beceriniz ve zihninizi bu işe vermeniz gerekir.

Bebeğiniz için çalışırken her anınızı ona adamalı, gelişimindeki her eşsiz aşamaya dikkat ederek tüm varlığınızla onun yanında olmalısınız. Bu bağlılık kolay kurulmayabilir, ancak bir kez kurulduğunda bebeğinize daha iyi bakmanızı ve işinizin daha kolay ve tatmin edici olmasını sağlayacaktır.

Son yıllarda psikologlar, kökeni Zen Budizmi olan ve çoğu zaman ‘bilinçli olma’ denilen bu özel farkındalık durumunun yararlı olduğunu açıkladılar. Bilinçli olmanın kaygı ve depresyon gibi psikolojik sorunları hafiflettiği ve zihinsel zindeliği güçlendirdiğine işaret eden sağlam kanıtlar vardır. Bu uygulama yaşamdaki değişim ve uyum dönemlerinde yardımcı olabilir ve özellikle bir bebek beyni eğitmeninin sahip olması gereken zihinsel bağlılık için iyi bir eğitim şeklidir. Bu uygulamaya gebelik döneminde başlamayı düşünebilirsiniz. Kimileri meditasyon yoluyla bilinç açma alıştırması yapar, ancak işinizi görürken de bu uygulamayı yapabilirsiniz. Amacınız yaşadığınız anın farkında olduğunuzu kabul etmektir. Dişinizi fırçalarken, pencereden dışarı bakarken hissettiklerinize ve gördüklerinize dikkat edin-diş macununun tadı, damağınıza değen kıllar, fırça sapının giderek kayganlaşması bulutların rengi ve hareketleri-gölgelerin açısı, yaprakların şeffaflığı.