Sakinliğinizi korumak
Sakinliğinizi sakın kaybetmeyin. Kendinize biraz zaman ayırın.
Ebeveyn olmak tam zamanlı bir iştir ve daima size ihtiyaç vardır ve bu işin bir işçi sendikası da yoktur. Bu nedenle kendiniz için de bir şeyler yapmayı hak ediyorsunuz. İşte kendinizi bu döngünün dışına güvenle çıkarabilmenizi sağlayacak birkaç yol …

Ev Ödevi     0-4 yaş
Can sıkıntısı içinde boğulmayın; sizin ruh haliniz bebeğinizinkini de etkileyebilir. Siz sıkılırsanız, o da sıkılır. Bebeği bırakmak istemiyorsunuz (ya da bırakamıyorsunuz) ama gidip bir sepet daha çamaşır katlamaktan başka bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? İnternet üzerinden veya açık öğretim üniversitesinden alabileceğiniz dersler var. Ayrıca kütüphanelerden alabileceğiniz yüzlerce faydalı kitap var. Kendinizi bu şekilde eğitebilir ve bilginizi arttırabilirsiniz.

Uzaklaşın   0-2 yaş
Bebeğiniz yatıştırılamayan bir bebek mi? Kendinizi patlayacakmışsınız gibi mi hissediyorsunuz? Bebeğinizi kucağınızdan indirin. Eğer düşünebildiğiniz her şeyi yaptıysanız ve bebeğiniz hala ağlıyorsa kendi kendinizi yatıştırın. Bebeğinizi yatağına bırakın ve düşünün. Eğer hasta olmadığından eminseniz bir müddet onun sakinleşmesini bekleyin. Bir müddet sonra eğer bir rahatsızlığı yoksa mutlaka susacaktır.
Belki bebeğiniz ağlaya ağlaya uykuya dalacaktır, öyle olmasa bile ondan biraz uzaklaşmanız sizi sakinleştirecektir. 10 dakika içinde onunla tekrar ilgilenecek gücü kendinizde bulabilirsiniz.

Yürüyüşe Çıkın    1-4 yaş
Bebeğiniz sizi çok yoruyarsa onunla birlikte sorumluluk sahibi birini bırakın ve üzerinize eşofmanlarınızı giyerek kapıdan çıkıp gidin. Aslında dışarı çıkmak zorunuza gidebilir. Bunun yerine evde bir yerlere sığınmayı daha kolay bulabilirsiniz. Ama bence yağmur bile yağsa dışanya çıkın. Açık havada olmanın size kendinizi ne kadar iyi hissettireceğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız ve geri döndüğünüzde, salim kafayla işlerinize yeniden başlayabileceksiniz.