anneler çocukları için çok korkarmış


Kahkaha at, korkuya diren, yeni bir meseleyi üstlen; riske girerek hayatın sana ne sunduğunu gör.
GABRIELLE REECE

Dünya gayet korkutucu bir yer olabilir, özellikle de anneler için. Üniversitedeyken, bir gençlik kolunu yönetiyordum. Çocuklar bana her gün istismarcı ebeveynlerden, uyuşturucu kullanımından, çete üyeliklerinden, maruz kaldıkları önyargılardan, herhangi bir yere tek başıma gitmemin ne kadar tehlikeli olacağından bahsediyordu. Korkmam gerekirdi, ama korku aklımın ucundan bile geçmiyordu, fazlasıyla gençlik azmiyle doluydum.
Birkaç yıl sonra ilk çocuğum doğdu ve aynı seçimleri yapmamın imkansız olduğunu gördüm, beni daha önce hiç ürkütmemiş şeylerden korkuyordum. Kucağımıza bir bebek aldığımız anda, dünyaya daha farklı bakmaya başlarız. Gençliğin verdiği umursamaz coşku ve bize hiçbir şeyin zarar veremeyeceği inancı yerini her türlü korkuya bırakır. İyi bir anne olacak mıyım? Çocuğumu kaçırılmaktan, istismardan, zorbalıktan ve hastalıktan nasıl koruyacağım? Mutfak masraflarını karşılayacak kadar para kazanamazsam ne olur? Evliliğim sürecek mi?
Korkusuz yaşamaya imkan yoktur; yapabileceğimiz en iyi şey karşılaştığımız korkuları kontrol edecek cesareti bulmaktır.

Kimilerimiz korkuyla, “En kötü ne olabilir? Bunu atlatabilir miyim?” diye sorarak başa çıkar. Diğerleri, “Niçin korkuyorum?” diye sorarak daha içedönük bir yaklaşım sergiler. Her ikisi de korkunun gerçek olduğunu ve büyütülmesinin gerekmediğini kavramak için iyi adımlardır.
Bakın bir annemiz bununla nasıl başetmiş. “Bir gün yalnızca o gün içinde yaşadığım korkularla başa çıkabildiğime karar verdim. Düşüncelerimin çoğunu geleceğe yansıtıyordum, özellikle de çocuklarımla ilgili. Korkmaktan çok sıkılmıştım, bu yüzden ne zaman bir korkuya kapılsam kendimle konuşma yöntemini uygulamaya karar verdim: Kendime şöyle diyecektim, ‘Korkuyu gidişine bırak. Henüz gerçekleşmedi, eğer gerçekleşirse o zaman düşünürsün.’ Korkularımı serbest bırakıp o an yaşadığım korkuyla başa çıkmayı becerdikçe, korkuyu hissedip onunla yüzleşmekte daha başarılı oluyorum.”
Korkularımla her yüzleşmemde cesaretli olmanın anlamını öğreniyorum…