annelikBilenler bilir yeni anne için en değerli hediye doğru zamanda alacağı bilgi ya da tavsiyedir. Bu “Allahım bunu yapmamalı mıydım acaba?” kuşukusu için de iyidir, daha derinlerde olan “Bebeğimle igili her şey yolunda mı?” esas sorusu için de.

Siz böyle miydiniz?
Hamileliğim boyunca 3(!) doğum kursuna katılan ben, tam olarak böyleydim. Annemin hamileliğinin üzerinden 35 yıl geçmişti, ablam henüz evli bile değildi ve etrafımda hiç bebekli arkadaşım yoktu. İlk el bilgi, “0″.

Bilgi var mıydı? Elbette. Hem de istediğimden de çok. İnternet sınırsız bilgiyi önüme açıyordu da, hangisine güvenecektim?

Benim hamileliğim tam bu blogun da gebeliğine dek geldiğinden, elimden değerli Avent literatürü geçiyordu, bu bir. Doğum kursunda Ayşe Öner’in anlattıkları iyiyidi, bu iki. Acıbadem Yayınlarından hafta hafta anneliği anlatan bir kitap okuyordum bu üç. Bir de bu işin kutsal kitabı gibi lanse edilen “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler” kitabını, etti dört.

Ama bilgileri şöyle hafta hafta önüme derli topluca koyan bir kaynak olsaydı daha mutlu olabilirdim. Bir de hangi ayda neleri almam gerektiğini söyleyen bir ses.