olumsuz düşünceleri olan karamsar anneSon birkaç aydır olumsuz düşüncelerime yakından ilgi gösteriyorum,” dedi Annemiz. “Onları değiştirmeyi ya da yönlendirmeyi denemedim; bir dedektif gibi yaklaşıp beynimin nasıl çalıştığını gözlemliyorum. Bulduğum ise aslında olumsuz düşüncelerimin olmadığıydı. Aslında bireysel düşüncelerim gayet olumlu. Bunun yerine kendime anlattığım büsbütün hikayeler var.

Hayattaki gölgelerin çoğunu kendi güneşimizin önünde durduğumuz için görürüz.
RALPH WALDO EMERSON

Bir gün bu hikayeleri aklıma geldiği şekilde yazdığımda bu olumsuz parçaların sıklığı ve aslında bunların genç kızlığımdan bu yana anlattığım hikayeler oluşu beni çok şaşırttı! Örneğin elime bir kitap alıp bir saat okumak için oturduğumda, kafamın içinde, ‘Günün ortasında mola verenler tembeldir ve hiçbir zaman hedeflerine ulaşamazlar,’ diyen bir ses duyuyordum. Aynı gün daha sonra, kocam bir şeye ne kadar verdiğimi sorduğunda, hikaye şöyle devam ediyordu, ‘Kendi paramı harcama hakkımı sorgulayarak beni kontrol etmeye çalışıyor.
Bu hikayeler tüm gün devam ediyordu, işin korkutucu yanıysa bunlar gerçekmiş, hayatımın özüymüş gibi davranıyor¬dum. Bir deney yapıp kendime bu hikayeleri anlattığım anları yakalamaya ve bunlarla ilgili sorular sormaya karar verdim; me¬sela rahatlamanın tembellik anlamına geldiğini düşünmeye ne zaman başlamıştım? Kocam benim ne kadar harcadığımla ilgi¬lenmeyip sadece fiyatı merak ediyor olamaz mıydı?
Bugün kendinize anlattığınız hikayelere dikkat edin; aşk hayatınız, ilişkiniz, çocuklarınız, ebeveynleriniz ya da arkadaşlarınız hakkında. Bir terfi kaçırdığınızda, hatta tam da istediğinizi elde ettiğinizde kariyerinizle ilgili nasıl hikayeler anlatıyorsunuz? Gündelik yargılarınıza bakın ve şu anda inandığınız hikayelerinizin sizin bir parçanız haline ne zaman ve nerede geldiğini anlamaya çalışın.
“Bu hikayelerin yalnızca kafamın içinde yaşayan fikirler olduğunu anladığımda, büyük bir rahatlama hissettim” dedi Annemiz. “Yani şu anda olduğum kadına uyacak şekilde yeniden yazılabilirler, istediğini yaşayıp istediğine inanabilen bir kadına. Sonuçta bunlar zaten benim hikayelerim”
Kendime anlattığım hikayeler şu anda doğru olmayabilir, yeni hikayeleri yazacak kişi benim.