inek sütü 

Sütünüzü elle çıkartıp saklamak size bazı yararlar sağlayabilir. Sütünüzü sağıp bir şişeye koyarsanız, siz yokken bir başkası bebeğinize biberonla verebilir. Ya da çok yorgunsanız, akşamdan sağdığınız sütünüzü gece bebeğinize babası verebilir. Sağılan süt kapalı temiz bir kapta buzdolabında yirmi dört saat, derin dondurucu da bir ay kadar bekletilebilir. Bütün emziren annelerin süt sağmayı öğrenmesi gereklidir. Böylece gereksinim duyduklarında sütlerini sağarak, süt oluşumunun ve emzirmenin sürekliliğini sağlayacaklardır.

Sağma işlemini pompa ile yaparsanız daha kolay ve çabuk sağmış olursunuz. Bu size zaman kazandırabilir. Ancak elle de sağabilirsiniz. Ellerinizi yıkayın. Sütün gelmesini kolaylaştıracak birkaç uygulamada bulunabilirsiniz. Bir memenizi alttan destekleyerek aşağıya doğru hafif hafif dairesel hareketlerle masaj yapın. Avuçlarınızla alttan ve yandan memeye bastırarak, parmaklarınızla uca yakın yerden sıkın. Sütün gelmesini kolaylaştırmak için sıcak bir duş aldıktan sonra sağma işlemini yapabilirsiniz. Rahat bir yere oturup bebeğinizi düşünmekte sağarken size kolaylık sağlayacaktır.

Sütün sağılmasını gerektiren durumlar şunlardır:

· Bazen bebek ile annenin bazı nedenlerden dolayı ayrılması gerekebilir. Bu nedenle sütün sağılması bebeğin anne sütü ile beslenmesini devam ettirir.

· Yeterli bir şekilde ememeyen bebekler olabilir. Bebeğin beslemesi için sütün sağılması gerekebilir.

· Anne bebeğinden uzakta olduğu zamanlar ise sütü sağarak sütün akması engellenebilir.

· Bazı bebekler çökük meme başından emmeyi beceremeyebilir. Bunun için çoğu zaman Süt sağılarak bebeğin beslenmesi gerekebilir.