Doğru ayakkabıyı seçmek

Spor ayakkabıların hepsi aynı değildir. Mesela koşu ayakkabısıyla yürüyüşe çıkılmaz.

Farklı ihtiyaçlara farklı ayakkabılar

Koşu ayakkabıları

Koşu ayakkabıları, ayağınızın nefes almasına izin vermeli, ayağınızı dengelemeli ve yüzey nasıl olursa olsun, darbeleri absorbe etmelidir. Doğru ve kaliteli materyallerden yapımalı ve özellikle de topuğunuzu (en çok darbe alan noktanızı) korumalıdır.

İç mekan ayakkabıları

Step, zumba, spor salonu, aerobik ve diğer iç mekan sporlarında kullanılan ayakkabılar darbeyi emmeli ve yan hareketlerde bileklerinizi korumalıdırlar. Hafif, rahat ve hareketi kolaylaştırıcı özellikte olmalıdırlar.

Tenis ayakkabıları

Ayağınızı iyi kavramalı ve tenisin gerektirdiği ani yön hareketlerini yaparken ayağınızı sabit tutmalıdırlar. Aynı zamanda darbeleri de emmelidirler.

Yürüyüş ayakkabıları

Zemin nasıl olursa olsun, yere sağlam tutunmalı, ayağınızın nefes almasını sağlamalı, su geçirmemeli ve bilekleriniz ve ayağınızı desteklemelidirler.

Modern dans ayakkabıları

Yumuşak olmalı, darbeleri emebilmeli ve destekleyici olmalıdırlar. Ayrıca size hareketlerinizde özgürlük sağlamalıdırlar.

Eğer basketbol, squash, bale, dans, boks, tırmanma, futbol ve voleybol sporlarından birini yapıyorsanız, mutlaka yaptığınız spora uygun ve özel üretilen ayakkabıyı seçmelisiniz.

Ayağınız için doğru ayakkabı

Yaptığınız spora uygun ayakkabıyı seçtikten sonra kriteriniz rahatlık ve hissiyat olmalıdır. Ayakkabınız size çok büyük ya da küçük olmamalı ve ayak başparmağınızla ayakkabınızın ucunda bir parmağın eni kadar boşluk olmalıdır.

Ayakkabınız, ayağınızın şekline uygun olmalı ve sizi rahat hissettirmelidir. Bir ayakkabıyı almadan önce onları giyip, koşup, zıplayıp biraz da etrafınızda dönerek, kesin kararı vermelisiniz.